Darmowe źródła wiedzy o module finansowym SAP w Internecie

Photo by Tim Mossholder (3)
Wiedza na temat finansów w SAP jest kluczowa dla przedsiębiorstw wykorzystujących to oprogramowanie, jednakże często dostęp do tej wiedzy wiąże się z wysokimi kosztami szkoleń lub kursów. Na szczęście w dzisiejszych czasach Internet daje wiele możliwości uzupełnienia posiadanej wiedzy czy zapoznania się z najnowszymi zagadnieniami dotyczącymi finansów w SAP. Ponadto korzystanie z takich źródeł niesie ze sobą wiele korzyści, takich jak zwiększenie jakości wykonywanej pracy czy też zrozumienie nowych wersji systemu SAP.

Spis treści

Wprowadzenie

Darmowe źródła wiedzy o obsłudze procesów finansowych SAP w Internecie to przede wszystkim kursy, artykuły, prezentacje, filmy instruktażowe oraz poradniki, które umożliwiają zdobycie informacji na temat konfiguracji, developmentu oraz funkcji dla specyficznych modułów finansowych na przykład takich jak: Financial Accounting czy Treasury and Risk Management. Darmowe materiały są tworzone, zarządzane przez społeczność użytkowników systemowych, różnego rodzaju organizacje szkoleniowe, a także bezpośrednio przez dostawcę oprogramownia SAP. Materiały te można znaleźć na dedykowanych stronach internetowych takich jak: fora dyskusyjne, strony pomocy, platformy edukacyjne, czy serwisy streamingowe.

Jakim źródłom zaufać?

Korzystanie z łatwo dostępnych materiałów znacznie ułatwia zgłębienie wiedzy na temat specyfiki systemu i przyczynia się do lepszego zarządzania modułem finansowym w przedsiębiorstwie. Poniżej wymienione zostały przykładowe darmowe źródła wiedzy o finansach SAP w Internecie:

 1. SAP Help Portal – jest to oficjalna strona SAP z dokumentacją i instrukcjami dla użytkowników. Można tam znaleźć wiele materiałów dotyczących modułów finansowych SAP.
 2. SAP Community – jest to społeczność użytkowników oprogramowania, która tworzy wiele artykułów, poradników i udziela się w dyskusjach.
 3. Forum dyskusyjne SAP – idealne miejsce dla osób mierzących się z nowymi wyzwaniami projektowymi i szukającymi wsparcia u osób z większym doświadczeniem zawodowym.
 4. PGUS SAPusers.pl – Polska grupa zrzeszająca użytkowników SAP. Architekci, Konsultanci i Developerzy należący do tej społeczności, mają możliwość swobodnych konsultacji z osobami z całego kraju.
 5. YouTube – platforma YouTube posiada szeroką bazę filmów instruktażowych i prezentacji dotyczących np. konfiguracji modułów finansowych SAP.
 6. Udemy – platforma edukacyjna Udemy oferuje wiele kursów online dotyczących finansów w systemie SAP. Możemy spotkać się zarówno z darmowymi, jak i z płatnymi szkoleniami, które są prowadzone przez profesjonalistów.
 7. OpenSAP – jest to platforma szkoleniowa oferująca bezpłatne kursy online z różnorodnych modułów, w tym również z zakresu finansów.
 8. LinkedIn Learning – LinkedIn oferuje wiele kursów na temat finansów w SAP, które można wykupić lub zapisać się na bezpłatny okres próbny.
 9. TechTarget – jest to strona internetowa, która zawiera wiele artykułów i poradników, które mogą okazać się przydatne użytkownikom systemu.

Obserwuj nas na LinkedIn

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami i artykułami.

Obserwuj nas

Coś więcej na temat najczęściej wykorzystywanych „pomocników”

Warto szerzej przybliżyć źródło wiedzy jakim jest SAP Help Portal. Jest to oficjalna platforma udostępniona przez SAP zawierająca dokumentacje, instrukcje oraz poradniki dotyczące modułów finansowych SAP i ich funkcjonalności. Użytkownik korzystający z SAP Help Portal ma swobodny dostęp do informacji na podstawie umieszczonych materiałów, a także pewność, że są one aktualne. Wynika to z faktu, że zmiany na SAP Help Portal wprowadzane są na bieżąco. Omawiany portal jest cennym źródłem wiedzy pozwalającym na poznanie oraz  pogłębienie znajomości modułu finansowego w SAP.

Na uwagę zasługuje również SAP Community. Platformę tę tworzą konsultanci/programiści, którzy mogą wymieniać się wiedzą, doświadczeniami i najlepszymi praktykami dotyczącymi poszczególnych modułów i funkcji SAP. Wymiana doświadczeń, dobrych praktyk oraz zdobytej wiedzy projektowej od ekspertów umożliwia pozyskanie cennych wskazówek związanych ze  specyficznymi przypadkami systemowymi. Dodatkowo posiadaną już wiedzę na temat finansów w SAP można poszerzać poprzez:

 • udział w dyskusjach,
 • zadawanie pytań,
 • udzielaniu odpowiedzi innym użytkownikom.

Zasoby wiedzy znajdujące się na platformie SAP Community są stale aktualizowane, a komunikacja między użytkownikami SAP z innych krajów daje możliwość zbudowania efektywnej sieci kontaktów.

Bardzo ważną kwestią jest także uprzednia weryfikacja czy znalezione przez użytkownika źródło jest wiarygodne, a znajdujące się w nim informacje są aktualne i poprawne 

Podsumowanie

Reasumując, korzystanie z zasobów wiedzy o finansach w SAP daje wiele możliwości i rozszerza perspektywę samodzielnego kształcenia. Bogactwo materiałów umożliwia poznanie różnych perspektyw, co pozwala na szybsze i bardziej skuteczne rozwiązywanie problemów, z jakimi można spotkać się podczas pracy z systemem. Jedną z kluczowych wartości jest łatwiejsza adaptacja do nowych wersji systemu poprzez możliwość zdobywania najnowszych informacji. Umiejętne zastosowanie wiedzy o SAP ułatwia optymalizację procesów zachodzących w przedsiębiorstwie, co przyczynia się do zwiększenia wydajności i efektywności. System SAP jest tak obszerny, że chyba nikt nie pokusiłby się o stwierdzenie, że zna ten program w całości. Każdy Klient ma inną specyfikę prowadzonego biznesu i to właśnie  z niej wynikają wymagania specjalne. Właśnie w takich momentach nieocenionym atutem mogą okazać się doświadczenia zgromadzone na opisanych powyżej forach/ portalach.

Autor: Aleksander Cieślak

Wsparcie dla Twojej firmy

Twoja Firma boryka się z problemami, które powodują zatory płatnicze? Eksperci Fintiery potrafią sobie z tym świetnie poradzić. Odwiedź specjalną stronę: Zatory Płatnicze – i poznaj rozwiązania, jakie przygotowaliśmy.

Przeczytaj też podobne wpisy:

Umów się na specjalny webinar dla Twojej firmy!

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to Top