SAP TRM nie taki straszny

photo by (1)

W dynamicznie rozwijającym się świecie trzeba szybciej podejmować właściwe decyzje, a do tego firmy potrzebują innowacji. Kluczowym obszarem w każdym przedsiębiorstwie są finanse. Kryje się za tym zarządzanie ich stanem i ryzykiem, a także środkami pieniężnymi i płynnością. I właśnie w tym pomaga firmom SAP Treasury and Risk Management (TRM). Składa się na niego szereg rozwiązań wspierających m.in. zarządzanie inwestycjami i innymi aktywami finansowymi oraz ryzykami.

Spis treści

Czym jest SAP TRM?

SAP Treasury and Risk Management pomaga firmom z różnych branż zintegrować zarządzanie finansami z podstawowymi procesami biznesowymi, zapewnia zgodność transakcji finansowych z zasadami rachunkowości i wykorzystuje analizę danych w czasie rzeczywistym      do podejmowania strategicznych decyzji. W konsekwencji jego zastosowanie przyczynia się do poprawy efektywności w zakresie zarządzania płynnością i środkami pieniężnymi, ograniczenia ryzyka finansowego oraz zwiększenia dokładności prognoz finansowych.

Komponenty modułu SAP TRM

Menedżer transakcji

Komponent Menedżera transakcji zapewnia instrumenty do przetwarzania powiązanych transakcji finansowych – od ich zawarcia                   

po przesłanie odpowiednich danych do księgowości. System może być wykorzystywany do obsługi różnego rodzaju transakcji,                      

m.in.: transakcji rynku pieniężnego, walutowych, towarowych, kredytów i pożyczek, instrumentów pochodnych oraz papierów wartościowych. Zapewnia również funkcje zarządzania i wyceny transakcji oraz elastyczne narzędzia do analizy pozycji finansowych.

Analizator ryzyka rynkowego

Analizator ryzyka rynkowego pomaga firmom skutecznie identyfikować ryzyka rynkowe i zarządzać nimi oraz zabezpieczać pozycję konkurencyjną na rynku. W tym zakresie oferuje rozbudowane oceny pozycji takie jak np. wyceny transakcji finansowych typu mark-to-market. Zawiera także narzędzia do obliczania ryzyka i zwrotu, w tym ekspozycji i przyszłych wartości.

Obserwuj nas na LinkedIn

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami i artykułami.

Obserwuj nas

Analizator ryzyka kredytowego

Komponent Analizatora ryzyka kredytowego koncentruje się na pomiarze, analizie i kontrolowaniu ryzyka niewypłacalności kontrahenta,      czyli wszelkich potencjalnych strat wynikających z transakcji finansowych, w których partnerzy biznesowi z różnych względów 

nie dotrzymują umowy.

Analizator umożliwia aktywną kontrolę ryzyka poprzez ustalanie limitów dzięki elastycznym funkcjom zarządzania nimi, a także rozbudowanym opcjom raportowania. W ten sposób firmy są w stanie identyfikować ryzyko w momencie jego wystąpienia i podejmować działania zapobiegawcze ograniczające konsekwencje potencjalnych niekorzystnych zdarzeń.

Analizator portfela

Kluczową kwestią przy podejmowaniu decyzji w sprawie polityki inwestycyjnej jest to, aby inwestycje przyniosły oczekiwane rezultaty. Analizator portfela mierzy dokładny zwrot z inwestycji, porównuje wyniki z wyznaczonymi celami i rozkłada ogólne wyniki na części składowe, przypisując poszczególne pozycje portfela do wyniku całkowitego. Podstawą tych ocen jest struktura portfela, która pozwala grupować inwestycje w różne kategorie.

Korzyści płynące z wykorzystania SAP TRM

Główną korzyścią wynikającą z wdrożenia SAP TRM jest możliwość prowadzenia kompletnej ewidencji finansowo-księgowej wszystkich wykorzystywanych rodzajów instrumentów finansowych. W zintegrowany i przejrzysty sposób pozwala nie tylko odwzorować kompletne procesy biznesowe – poczynając od Front przez Middle aż po Back Office i księgowość. Dzięki analizatorom ryzyka umożliwia aktywne zarządzanie ekspozycją na różne rodzaje ryzyka.

System oferuje także wiele opcji konfiguracyjnych pozwalających na jego dostosowanie do indywidualnych potrzeb organizacji. Wymaga        to jednak dokładnej analizy procesów finansowych i strategii zarządzania ryzykiem w danej firmie.

Ponadto SAP TRM ułatwia przestrzeganie przepisów finansowych, zapewniając pełną ścieżkę audytu i kompleksowe funkcje zarządzania finansami. Dzięki temu firmy mogą dokładniej monitorować pozycje ryzyka finansowego i śledzić kursy wymiany walut, co ułatwia

zachowanie zgodności z wymogami i bycie na bieżąco ze zmianami w branży finansowej.

Podsumowanie

Korzyści płynących z wykorzystania SAP Treasury and Risk Management jest wiele. Dla firm skoncentrowanych na optymalizacji biznesu             i nieustannej poprawie efektywności rozwiązanie to może okazać się nieocenione. Jeśli zainteresowały Cię przedstawione w artykule komponenty i chcesz efektywniej zarządzać finansami, danymi rynkowymi i ryzykiem, zachęcamy do kontaktu z nami. Nasz zespół doświadczonych konsultantów zapewni wsparcie w zakresie nie tylko wdrożenia, ale też rozbudowy rozwiązania.

Autor: Danuta Bartodziej

Wsparcie dla Twojej firmy

Twoja Firma boryka się z problemami, które powodują zatory płatnicze? Eksperci Fintiery potrafią sobie z tym świetnie poradzić. Odwiedź specjalną stronę: Zatory Płatnicze – i poznaj rozwiązania, jakie przygotowaliśmy.

Przeczytaj też podobne wpisy:

Umów się na specjalny webinar dla Twojej firmy!

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to Top