Konsultant SAP: kluczowy partner w doskonaleniu procesów biznesowych część 1/2

Photo by (12)

Współcześnie, kiedy technologia rozwija się w zawrotnym tempie, a branża IT nieustannie się rozrasta, praca konsultanta SAP jest bez wątpienia perspektywiczna. Przedsiębiorstwa wprowadzają innowacyjne rozwiązania z koniecznością wdrażania systemów informatycznych, a konsultant SAP staje się kluczowym partnerem w tym procesie.

Spis treści

Zacznijmy od początku – czym jest SAP?

System Analysis Program Development (SAP) to jeden z największych globalnych systemów oprogramowania do zarządzania procesami biznesowymi. System ERP firmy SAP SE, lidera polskiego rynku, oferuje rozwiązania z różnych dziedzin działalności: finanse, produkcja, sprzedaż, analiza danych itd. Umożliwia także integrację procesów w jedną platformę, co pozwala przedsiębiorstwu skuteczniej zarządzać zasobami, optymalizować procesy i podejmować lepsze decyzje biznesowe. Oprogramowanie SAP musi być skonfigurowane          
i dostosowane do wymagań klienta w celu znalezienia optymalnego rozwiązania.

Kim jest konsultant SAP?

Konsultant SAP to specjalista z pogranicza branży IT i finansów zajmujący się implementacją, konfiguracją i utrzymaniem systemu SAP w przedsiębiorstwach. Jest nie tylko wyspecjalizowany w dziedzinie technologii, ale również doskonale rozumie procesy biznesowe dzięki temu potrafi skutecznie integrować system SAP z codziennymi operacjami firmy. W naszej firmie konsultant z odpowiednim doświadczeniem i stażem pracy może również pełnić funkcję konsultanta wiodącego, kierującego pracami w projekcie.

Kwalifikacje i umiejętności

Konsultant SAP zazwyczaj posiada wykształcenie wyższe z zakresu informatyki, finansów, administracji biznesowej lub informatyki biznesowej, a specjalistyczną wiedzę o oprogramowaniu SAP może uzyskać m.in. na kursach organizowanych przez jego producenta. Jednakże samo wykształcenie nie jest kluczowe. W pracy jako konsultant, doświadczenie stanowi nieoceniony kapitał. Wiedza branżowa również stanowi ogromny atut, ale nie jest niezbędna, ponieważ konsultant najczęściej nabywa ją w ramach projektu. Dużym plusem jest także znajomość podstaw języka programowania (ABAP), w którym napisany jest SAP, gdyż znacznie ułatwia to analizę działania programów i wstępną weryfikację błędów. 

Konsultant powinien wykazywać umiejętność analitycznego myślenia, pozwoli to na trafne analizy, skuteczne rozwiązywanie problemów oraz rzeczowe przedstawienie zagadnień zespołowi programistów. Ważne są też kompetencje miękkie, interpersonalne, ponieważ konsultant głównie pracuje w zespole. Kompetencje te przydadzą się w sytuacji wprowadzenia nowego oprogramowania u klienta, gdzie należy zaprezentować użytkownikowi rozwiązanie poprzez warsztat lub inną formę szkolenia.  

Oprócz kwalifikacji zawodowych, ważną cechą jest chęć uczenia się nowych rozwiązań oraz otwartość na zmiany i doskonalenie umiejętności.

Obserwuj nas na LinkedIn

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami i artykułami.

Obserwuj nas

Zadania konsultanta SAP

Funkcją konsultanta SAP jest wdrażanie oprogramowania SAP w firmach w celu optymalizacji procesów biznesowych. Zespół projektowy określa wymagania dotyczące oprogramowania. W tym celu konsultant analizuje procesy zachodzące w firmie, aby umożliwić ich dostosowanie, jest też osobą merytoryczną w kwestii funkcjonalności oferowanych rozwiązań. Do zadań konsultanta należy przygotowanie koncepcji biznesowej oraz dokumentacji projektu. Następnie projektuje spersonalizowane rozwiązania, uwzględniając różne moduły SAP i jest odpowiedzialny za konfigurację systemu. Współpracując z zespołem programistów zajmuje się opracowaniem rozwiązania odpowiadającego na wymagania klienta. Po wdrożeniu nowych funkcjonalności kolejnym krokiem jest przedstawienie rozwiązania (najczęściej w formie warsztatu) zespołowi klienta. Zadaniem konsultanta SAP jest objaśnienie im oprogramowania, tak aby każdy potrafił je wykorzystywać. Konsultant przygotowuje dokumentacje, wymaganą przez klienta. Ostatnim zadaniem, w odniesieniu do procesu projektu jest udzielanie wsparcia technicznego, rozwiązania zaistniałych problemów i w razie potrzeby dokonywania dalszych dostosowań oprogramowania. Rolą zespołu projektowego jest ulepszanie i rozbudowa modułów SAP, a także tworzenie nowych komponentów.  

Warto wskazać, że zadaniem doświadczonego konsultanta w swoim zespole jest przekazywanie wiedzy i szkolenie początkujących konsultantów.  

Zakres zadań jest zatem bardzo szeroki, a wyzwanie stanowi próba maksymalnego wykorzystania potencjału systemu SAP zgodnie z potrzebami klienta. 

 

Podsumowując: konsultant SAP musi być bardzo wszechstronny i liczyć się z szerokim zakresem obowiązków. Więcej o jego roli, znaczeniu, możliwościach i wartościach dodanych, które może wnieść do organizacji, w kolejnym artykule.  

 

Autor: Edyta Szubart/ Danuta Bartodziej

Wsparcie dla Twojej firmy

Twoja Firma boryka się z problemami, które powodują zatory płatnicze? Eksperci Fintiery potrafią sobie z tym świetnie poradzić. Odwiedź specjalną stronę: Zatory Płatnicze – i poznaj rozwiązania, jakie przygotowaliśmy.

Przeczytaj też podobne wpisy:

Umów się na specjalny webinar dla Twojej firmy!

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to Top